INFORMACJA DLA PACJENTA

Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w każdym organizmie, w dużej ilości w skórze właściwej. Kwas hialuronowy zwykłe ma bardzo silne powinowactwo do wody, jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać ponad 200 cząsteczek wody. Sprawia to, że jedną z najważniejszych funkcji kwasu jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia skóry, co jest jednym z warunków jej młodego wyglądu, sprężystości i elastyczności. Młoda skóra jest bardzo bogata w kwas hialuronowy jednak wraz z wiekiem kwasu ubywa. Spadek ilości kwasu hialuronowego w skórze jest jednym z elementów powstawania zmarszczek, wiotkości i przesuszenia skóry i zmian objętości w obrębie twarzy, spadku miejscowej odpowiedzi odpornościowej i zaburzenia procesów gojenia tkanek. Dodatkowo, rolą kwasu jest stymulacja produkcji kolagenu w skórze i hamowanie jego degradacji, co przekłada się na fakt, że po zastosowaniu wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego, po upływie czasu jego utrzymywania się w tkankach, skóra wygląda lepiej, niż przed zabiegiem. Kwas hialuronowy użyty do zabiegu jest sterylnym żelem zawierającym stabilizowany kwas hialuronowy pochodzenia syntetycznego, pozyskiwane drogą biofermentacji, przez co pozbawiony jest właściwości alergizujących i nie wymaga wykonania przed zabiegiem testów uczuleniowych.

Wskazania do zastosowania preparatów zawierających kwas hialuronowy:

redukcja zmarszczek i bruzd w okolicy twarzy, szyi, dekoltu, między innymi: kurze łapki, zmarszczki palacza, zmarszczki czołowe, lwia bruzda, zmarszczki na policzkach, bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki szyi, znaczki dekoltu, zmiana i przywrócenia objętości tkanek: wolumetria i konturowanie owalu twarzy, powiększanie i modelowanie ust, wypełnienie doliny łez, redukcja ubytków tkanki podskórnej ,rewitalizacja skóry na danym obszarze: odmłodzenie i przywrócenie odpowiedniego nawilżenia, regeneracja skóry, redukcja blizn potrądzikowych, odmłodzenie i rewitalizacja okolic intymnych: powiększanie i modelowanie warg sromowych, biorewitalizacja okolic intymnych, redukcja blizny po zabiegach chirurgicznych.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu:

okres ciąży i karmienia piersią,

ostre choroby gorączkowe,

zmiany zapalne w obszarze planowanego zabiegu (trądzik, opryszczka),

choroby autoimmunologiczne,

w wywiadzie reakcje nadwrażliwości na składnik preparatu,

choroba nowotworowa w trakcie leczenia i do 5 lat od zakończenia leczenia.

Przebieg zabiegu:

Preparat kwasu hialuronowego ma postać przeźroczystego żelu umieszczonego w jednorazowej, gotowej do użycia strzykawki. Dostępny jest w różnych gęstościach dobieranych indywidualnie do potrzeb danego pacjenta i w odniesieniu do okolicy poddawanej zabiegowi i oczekiwanego rezultatu. Zabieg trwa 20-60 minut i poprzedza go znieczulenie skóry preparatem miejscowo znieczulającym lub Iniekcja środka znieczulającego w miejscu poddawanym zabiegowi. Preparat jest wstrzykiwany za pomocą igły lub kaniuli na głębokość skóry, tkanki podskórnej lub na okostną–sposób podawania wybiera lekarz w zależności od problemu i obszaru poddanego zabiegowi, w tym w zależności od uwarunkowań anatomicznych. Kaniula jest tempo zakończoną igłą, którą wprowadza się przez otwór większy niż przekrój kaniuli, około 1,5 mm, który najczęściej przestaje być widoczny po upływie 48 h od zabiegu. Po wstrzyknięciu preparatu, kwas hialuronowy z jednej strony wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy, wygładzając bruzdy, zmarszczki lub modelując poddawaną zabiegowi część ciała, z drugiej powoduje efekt natychmiastowego wypełnienia miejsca podania. Efekty iniekcji widoczne są natychmiast po zabiegu, ale końcowy efekt oceniany jest po upływie tygodni od zabiegu, ponieważ preparat może jeszcze zwiększyć swoją objętość do około 20 30%. Otrzymane efekty utrzymują się średnio przez 6-12 miesięcy i w przypadku chęci ich podtrzymania, po tym okresie zabieg można powtórzyć.

Czas trwania efektu zabiegu i efekt końcowy po zabiegu zależy od rodzaju skóry, miejsca iniekcji, ilości preparatu, stanu zdrowia, wieku, wyjściowej elastyczności skóry, indywidualnej reakcji skóry i organizmu na podany preparat, mimiki twarzy, stylu życia w (opalanie się, palenie papierosów, aktywność fizyczna, stosowanie używek), zależy również od zastosowania innych metod terapeutycznych(m.in. mezoterapii, laseroterapii, peelingów itd.)

Postępowanie po zabiegu:

Należy unikać przebywania w wysokiej i bardzo niskiej temperaturze (sauna, solarium, mocne nasłonecznienie, mróz), która nasila rozkład preparatu przez hialuronidazę (enzym, który rozkłada kwas hialuronowy), ale także może spowodować powstanie stanu zapalnego (szczególnie w okresie pierwszych 10 dni po zabiegu).

Zalecane jest picie dużej ilości wody w celu nawodnienia wprowadzonego materiału (minimum 1,5 litry wody dziennie).

Należy unikać mechanicznego forsowania poddanych zabiegowi obszarów: masowania, ucisku, pocierania, rozciągania, a także spania przez kilka dni w pozycji mogące spowodować uciśnięcie miejsca podania kwasu hialuronowego, a co za tym idzie przemieszczenia preparatu.

Należy unikać nadmiernej mimiki przez około 48-72 h.

Należy unikać spożywania alkoholu przez kilka godzin po zabiegu.

Zaleca się stosowanie stałej ochrony przeciwsłonecznej – filtr 50 SPF UVB i UVA. Do pielęgnacji stosować kremy regenerujące naskórek, bez czynników drażniących np. kwasy owocowe, retinol, witamina C– do czasu wygojenia się miejsca wkłuć.

W celu uniknięcia zakażeń bakteryjnych i stanu zapalnego skóry i tkanek podskórnych nie zaleca się nakładanie makijażu, dotykania brudną ręką skóry, przytulania się do zwierząt, kąpieli na basenie, prac w kurzu, zapyleniu – do czasu wygojenia skóry.

W celu zmniejszenia ewentualnego obrzęku można przykładać przez jałową gazę zimne okłady do miejsc poddanych zabiegowi.

Nie należy podejmować leczenia stomatologicznego i innych w obrębie twarzy w okresie do dwóch tygodni po wykonanym zabiegu, również zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej np. usuwania płytki nazębnej.

Nie należy wykonywać innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, chirurgicznych w obszarze podanym zabiegowi w okresie dwóch tygodni po zabiegu.

Zaleca się także unikanie podróży samolotem w czasie 72 h od odbytego zabiegu oraz stawienie się na wizytę kontrolną po upływie14 dni po zabiegu.